Türkiye D-8 içinde takas kurmayı istiyor

0 26

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3 Kasım’da yaptığı açıklamada , Türkiye ‘nin Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8)’ den yerel para cinsinden ticaret yapmak için bir takas oluşturulmasını talep ettiğini söyledi.

“Biz bir ticaret savaşları dönemini yaşıyoruz. Buna karşı en iyi yanıt yerel para birimlerimizi ticarette kullanmak olacaktır. Türkiye, Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle yerel para birimleriyle ticaret yapmaya hazırlanıyor. Biz de bu tür müzakerelere devam ediyoruz. D-8 içinde bunu gerçekleştirmek mümkündür. Bu nedenle D-8 bünyesinde bir takas odası oluşturmayı öneriyoruz. ” dedi. Çavuşoğlu , Dışişleri Bakanları Teşkilatının 18. Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yaptı. Güney Antalya ilindeki D-8.

15 Haziran 1997’de, D-8, Başbakan Necmettin Erbakan’ın Müslüman dünyasından sekiz gelişmekte olan ekonomiden oluşan bir ekonomik grup yaratılmasını önermesiyle başladı.

Türkiye, Endonezya, Bangladeş, Mısır, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan’ın yanı sıra İstanbul merkezli bir organizasyon oluşturdu.

Çavuşoğlu , ülkelerin yenilenmek ve canlandırmak için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini belirterek, “Yeni üyelerle gücümüzü ve potansiyelimizi artırabiliriz.”

ABD yetkililerine karşı uygulanan yaptırımlar

ABD Başsavcı Jeff Sessions ve İç Güvenlik Bakanı Kirstjen M. Nielsen’e karşı yaptırımların kaldırılması konusunda sorulan Çavuşoğlu , kararın mütekabiliyet ilkesine uygun olarak alındığını söyledi.

Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Hazine Müsteşarlığı’nın Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e 1 Ağustos’ta aleyhinde yaptırım uyguladığı sırada Türkiye’nin Oturum’a ve Nielsen’e yaptırım uyguladığı hatırlattı.

“ABD bu kararı tersine çevirmek istedi. Yaptırımları karşılıklı olarak kaldırmaya hazır olup olmadığımızı sordular.” Bunu yaptığınızda kaldıracağız, “yanıtladık.”

Yaptırımların 2 Kasım’da karşılıklı olarak kaldırıldığını söyledi.

ABD, terörizm suçlamasıyla Türkiye’de gözaltına alınan Amerikalı bir papaz olan Andrew Brunson hakkında bir satırda bakanlar hakkında yaptırım uyguladı. Geçen ay serbest bırakıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.