Türk şirketi Sırbistan’ın güneyinde yol inşa edecek

0 3

Sırp hükümeti ve Türk inşaat şirketi Taşyapı 29 Ekim’de Balkan eyaletinde iki güney şehri birbirine bağlayan bir yolun yeniden inşası için 27 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı .

Novi Pazar-Tutin yolunun Taşyapı, Emrullah Turanlı ve Sırp İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihayloviç yönetim kurulu başkanı tarafından imzalanması için sözleşme imzaladı.

Novi Pazar, Sırbistan’ın Sandzak bölgesindeki en büyük şehir . 1459-1461 yılları arasında Bosna’nın başkenti Saraybosna’nın kurucusu İshakoğlu İsa Bey ve Makedonya’nın başkenti Üsküp tarafından kuruldu. 

Türkiye, iki ülke arasındaki ilişkilerin köprülenmesinde rol oynayan ve kültürel bağları en güçlü şekilde koruyan Sandzak bölgesine büyük önem vermektedir.

Yol Tutin uzun yaklaşık 22.5 kilometre (14 mil) ve 150.000’den fazla kişiye hizmet vermektedir.

Tutin ayrıca Sırbistan’da yenilenebilir rüzgar gücüne sahip ilk belediyedir .

Bir törende konuşan Mihayloviç, projenin yüzde 80’inin Türk kredisinden ve geri kalan yüzde 20’sinin Sırbistan bütçesinden finanse edildiğini söyledi .

Mihajloviç, “Bugün imzaladığımız sözleşme, bir ön projenin geliştirilmesini, ayrıntılı bir düzenleme planının geliştirilmesini ve işlerin yürütülmesini gerektirmektedir.” Dedi.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajiç ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç da imza töreninde hazır bulundular.

Bilgiç, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Dairesi’nin bugüne kadar Sandzak bölgesinde yaklaşık 20 milyon dolar yatırım yaptığını ve hala çok sayıda yeniden yapılanma projesinin bulunduğunu söyledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.