Türk futbolcusu, İstanbul ‘Konstantinopolis’i çağırarak başladı

0 19

Bir Ankara kulübünden bir Türk futbolcusu , ekibinin zaferini takiben İstanbul’u Bizans döneminden kalma Konstantinopolis’i arayarak çığlıkları karıştırdı .

“ Konstantinopolis’in fethi başarıyla tamamlandı. Teşekkürler [Tanrı], ”Ankaragücü’nin sol kanat oyuncusu Kenan Özer, Instagram hesabı saatlerinde yaptığı açıklamada, ekibinin 28 Ekim’de İstanbul’da Fenerbahçe’yi 3-1 mağlup ettiğini söyledi .

Milliyetçi patlamalar çığını takiben, 31 yaşındaki futbolcu kamu hesabını özel olarak değiştirdi.

Geçtiğimiz yıllarda binlerce medeniyetin başkenti olduğu için Türkiye’nin en büyük şehri zengin bir tarihe ve çeşitli isimlere sahip oldu.

Trakyalılara Lygos oldu ve daha sonra Antik Yunan dönemlerinde Bizans’a dönüştü.

Roma İmparatoru Konstantin Büyük, MS 330 yılında, Roma İmparatorluğu’nun yeni doğusu başkentini kestiğinde başkent adını almıştır.

Konstantiniyye resmen oldu Türkiye Cumhuriyeti gelişine kadar Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin en popüler adıydı İstanbul .

Türkler, İslamiyet (İslamiyet’in tamamı), Der-i Saadet (Felsefenin Üstü), Payitaht (Başkent) ve Asitane (Eşik) de dahil olmak üzere geçmiş yüzyıllarda pek çok isim kullanmıştır.

Boyunca tarihin , diğer ulusların da özel isimler oldu İstanbul Slav ismi Tsargrad (Sezar Şehri), Miklagard (Büyük Şehir) Vikingler kendisine gönderilen ve ekleyerek yeni Rumiyyat el-Kübra (Romalıların Büyük Şehir) Araplar da buna referans olarak, diğerleri ile birlikte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.