Türk finans toplantısında tartışılan makroekonomik risklere karşı önlemler

0 3

1 Kasım tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında ilk Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) toplantısında, makroekonomik risklere karşı parite, likidite ve döviz rezervlerine ilişkin alınacak tedbirler ele alınmıştır . 

Yeni Ekonomik Program (YEP) ile uyumlu olarak FİKKO, Finansal İstikrar Komitesi’nin (FİK) yerini aldı.

Toplantı Merkez Bankası başkanlarının katılımı dahil Türk Cumhuriyeti’nde (CRBT), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Borsa İstanbul ve İzleme bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bankalar Birliği (TBB) ile Albayrak ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Nureddin Nebati ile Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş’ın katılımı sağlandı.

“FİKKO’nun finansal sistemi koordine etmede daha aktif bir rol üstlenmesini sağlayacak bir teklifte, bir takım alt grupların oluşturulması planlanmış ve komitenin çalışma yöntemleri ile ilgili detaylar tartışılmıştır” ifadesini okudu.

“Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ve Fed’in parasal sıkılaştırıcı politikaları, küresel piyasalardaki potansiyel dalgalanmalar ve bu risklere karşı pariteler, likidite ve döviz rezervlerine ilişkin alınabilecek tedbirler ele alınabiliyor” dedi.

Açıklamaya göre, banka sermayesi ve likidite yeterlilikleri ile ilgili çalışmalar da tartışıldı.

Ayrıca, küresel ve yerel dalgalanmaların reel sektör üzerindeki etkileri ve bu etkilerin finansal sektöre yansımaları ışığında istihdam ve vergi gelirlerini sürdürmek amacıyla alınabilecek potansiyel tedbirler tartışılmıştır.

Açıklamada, toplantıda Türkiye’nin sermaye piyasalarını daha da çeşitlendirmek ve derinleştirmek için atılabilecek her türlü adım tartışıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.