İranlı Hamaney, dünyanın Trump’ın kararlarına karşı olduğunu söyledi

0 20

Eyalet televizyonunda çıkan haberlere göre, İran’ın en büyük lideri Cumartesi günü ABD Başkanı Donald Trump ‘ın politikalarının Washington ‘ un İran ‘ın hayati önem taşıyan petrol ihraç eden ve mali sektörleri üzerindeki yaptırımları yeniden canlandırma amaçlı hazırladığı yönündeki açıklamalarına yer verdi.

Ayetullah Ali Hamaney de, İran’ın ABD’nin arkasındaki Şah’ı deviren 1979 İslam Devrimi’nden bu yana İran’daki hakimiyetini İran’a yeniden yönlendirme konusunda başarısız olduğunu söyledi.

İran devlet televizyonunun binlerce öğrenciyle yaptığı toplantıda konuşan sözlerinde, ” Dünya Trump’un verdiği her karara karşı çıkıyor .”

“Amerika’nın hedefi, sahip olduğu tahakkümü yeniden tesis etmekti (1979’dan önce) ama başarısız oldu. Amerika, son 40 yılda İslam Cumhuriyeti tarafından yenildi. ” 

Washington Pazartesi günü geniş kapsamlı tekrar gündeme getirecek yaptırımlar üzerinde İran nükleer enerji ve balistik füze programlarını hurda ve Orta Doğu’da çatışmalarda vekiller için verdiği desteği sona erdirmek için müzakerelere İslam Cumhuriyeti’ni zorlamak için ‘ın hayati petrol satış ve bankacılık sektörleri.

Ancak Trump yönetimi Cuma günü yaptığı açıklamada, yaptırımların yürürlüğe girmesiyle sekiz ithalatçı ülkenin geçici olarak İran petrolü almaya devam etmesine izin verileceğini söyledi . İran dünyanın 3 numaralı petrol ihracatçısıdır.

Türkiye Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ankara’nın Washington’dan bir feragat verileceğine dair ilk göstergeleri aldığını ancak Pazartesi günü açıklamayı beklediğini söyledi.

Çoğu uluslararası yaptırımlar üzerinde İran bir anlaşma uyarınca erken 2016 yılında kaldırıldı İran altında yaygın bir atom bombası geliştirmek için örtülü bir çaba olarak yurtdışında görülen uranyum zenginleştirme programını, sınırlama önceki yıl dünya güçleriyle imzaladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif, Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Federica Mogherini ile Almanya’nın, İsveç ve Danimarka’nın muhataplarının ABD’nin yaptırımlarına karşı Avrupa önlemleri konusunda telefonla konuştuğunu belirtti .

IRNA, “Mogherini ve Avrupalı ​​bakanlar … maliye bakanlarının İran’ın nükleer anlaşmasını korumak için Avrupa ‘nın mali mekanizmasına olan bağlılıklarının önemini vurguladı ve mekanizmanın önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceğini söyledi.” Dedi.

Diplomatlar geçtiğimiz hafta Reuters ‘e verdiği demeçte, İran’ ın ihracatına yönelik ödemeleri kolaylaştırma amaçlı yeni AB mekanizmasının, ABD yaptırımlarının bir sonraki aşamasının isabet ettiği ancak gelecek yılın başlarına kadar faaliyete geçmeyeceği 4 Kasım tarihine kadar yasal olarak yürürlükte olması gerektiğini söyledi .

İle yaptırımlar clampdown, Trump itmek istiyor İran Yemen, Suriye, Lübnan ve başka yerlerde Ortadoğu’daki vekil güçleri için balistik füze geliştirme ve destek düpedüz uranyum zenginleştirme son vermeye ve durdurmak.

“ İran … izin vermeyecektir Trump onun gayrimeşru hedeflere ulaşmak için, herhangi ilkelerin Amerikan dış politikası yoksun yapmıştır rejimini,” İran Dışişleri Bakanlığı IRNA Haber Ajansı’na taşıdığı bir açıklamada.

Trump , selefi Barack Obama tarafından onaylanan nükleer anlaşmayı, İran’ın lehine kusurlu ilan etti ve Washington’un Mayıs’taki pakttan çekildiğini açıkladı .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.