Erdoğan, Trump’ın ABD’li bakanlara Halkbank davası hakkında bilgi vereceğine söz verdi

0 7

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , ABD’li mevkidaşı Donald Trump’ın Halkbank davasıyla ilgili kabine üyelerine “talimatlar” vereceğini söyledi .

” Halk Bankası’na, meşhur finansal meseleyle ilgili adımları Trump ile tartıştık . Bana, kabine üyelerine bu konuda talimat vereceklerini söyledi ,” diyen Erdoğan , Ukrayna mevkidaşı Petro ile düzenlediği ortak basın toplantısında Poroshenko 3 Kasım’da İstanbul’da.

Erdoğan , Birinci Dünya Savaşı sona eren ateşkesin 100. yıldönümünü kutlamak için 10-11 Kasım’da Paris’te düzenlenecek uluslararası bir toplantı aralarında Trump ile buluşacağını da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yaz Türkiye’nin, ABD’nin devlet elindeki Halkbank’ı , ABD’nin ABD’nin yaptırımlarından kaçınmasına yardım ettiği iddia edilen bir para cezasından kurtarmak için ikna etmeye çalıştığı bildiriliyor .

Erdoğan ayrıca, Ankara’nın yasadışı PKK’nın Suriye şubesi olarak gördüğü PYD / YPG militanlarını da Suriye’nin kuzeybatısındaki Manbij’i “mümkün olan en kısa zamanda” terk etmeye çağırdı.

Erdoğan  , Ukrayna’nın 7. Toplantısı sonrasında Türkiye-Yüksek Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (Poroshenko) düzenlediği basın toplantısında, “Hedefimiz en kısa zamanda Manbij’den terör örgütlerinin PYD / YPG çıkışlarından oluşuyor.” Dedi .

2 Kasım’da, Türk Milli Savunma Bakanlığı, iki ülke arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak yürütülen Manbij’deki Türkiye-ABD ortak devriyelerinin ilk turunu paylaştı.

Türkiye ile ABD arasındaki Manbij anlaşması, Suriye’nin Halep vilayetinin kuzeydoğusundaki bölgeyi istikrara kavuşturmak için YPG’nin kentten çekilmesine odaklanıyor.

Türkiye’ye karşı 30 yıldan fazla süren terör kampanyasında, Türkiye, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak gösterilen PKK, kadın ve çocukların da dahil olduğu 40.000 kişinin ölümünün sorumluluğunu üstlendi.

Türkiye- Ukrayna bağları

Türkiye-Ukrayna ilişkileri ile ilgili olarak Erdoğan , Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 2018’de bir milyonu aştığına dikkat çekti .

Erdoğan , ” Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. ” Dedi.

Türkiye’nin doğudaki Ukrayna’daki ihtilafın “diplomatik ve barışçıl yollarla” çözüme kavuşturulmasını istediğini söyledi .

Türk cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Kırım’ın yasadışı ilânını hiç kabul etmediğini ve gelecekte hiçbir zaman yapmayacağını belirtti.

Mart 2014’te, Rusya, uluslararası topluluğun ihanetini oylama sürecinde bölgeyi Rus askerleri olarak işgal eden tartışmalı bir referandumdan sonra Kırım’ı ilhak etti.

Poroshenko, iki tarafın liderlerinin “mümkün olan en kısa zamanda Serbest Ticaret Anlaşması” imzalamak için gerekli talimatları verdiklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.