Web daha fazla sevgiye ihtiyaç duyuyor

0 9

Web yaratıcısı Sir Tim Berners-Lee, icadının şu anki durumuyla ve hayalinin nasıl gelişmesine izin verdiğini “hayal kırıklığına uğratıyor”.

In Reuters ile geniş kapsamlı bir mülakat Sir Tim bazı sitelerin yazılım etkileşimlerini çarpık söyledi.

Twitter’da eleştirilerden nefret dolu yorumları neden olumlu duyguların pahasına zenginleştirdiğini merak ederek eleştirdi.

Sir Tim ayrıca hükümetlerin internet devlerini kırabileceğini de öne sürdü.

80’li yılların sonlarında Sir Tim’in öncülüğü, World Wide Web olan teknolojinin ilk versiyonlarını oluşturdu.

Teknik bozulma

“Twitter’a bir damla aşk bırakırsanız, çürümekte gibi görünüyor, ama eğer bir nefretle karşılaşırsanız, aslında çok daha güçlü bir şekilde yayıldığını hissedersiniz” dedi. “Ve merak ediyorum, ‘Bu, Twitter’ın bir ortam olarak yaratılmasından dolayı mı?’

Onun yorumları, Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinin nefret söylemi, kadın düşmanlığı ve diğer toksik yorumlarla baş edemediği için eleştirilere maruz kalmasından sonra geldi.

Sir Tim, hayal kırıklığının ortamın daha az iyimser olduğunu ve bireyleri güçlendirebilme yeteneğini yitirdiğini görmekten kaynaklandığını söyledi.

Ayrıca, Amazon, Facebook, Google, Microsoft ve Apple gibi birkaç teknoloji titansının elindeki kullanıcı topluluklarının “konsantrasyonunu” kınadı.

O, tarihsel olarak, hükümetlerin büyük şirketleri parçalamak ve tekelleri ortadan kaldırmak için adımlar atmak suretiyle bu tür bir egemenliği ele aldıklarını söyledi.

Ancak, dedi ki, teknoloji ve değişen davranış kalıpları hükümetlerin işini bitirebilirdi.

“Onları parçalamadan önce, sadece küçük bir oyuncunun onları piyasadan atıp atmadıklarını, ancak pazarın kaymasıyla, başka bir yere giden ilgi ile değişip değişmediğini görmeliyiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.