Video oyunları beni daha iyi bir cerrah yaptı

0 39

Stajyer cerrah Saied Froghi, tıp fakültesi sırasında boş zamanlarında Empires ve Halo gibi video oyunları oynamıştır.

Ancak öğrenmesini engellemekten ziyade, bir ekranın önünde geçirdiği sürenin aslında ameliyat becerilerine yardımcı olduğuna inanıyor.

Tıp fakültesi öğrencilerinin el becerilerini kaybettiğini iddia eden bir cerrah profesörüne katılmayan çok sayıda doktor ve sağlık çalışanından biri, çünkü “çok fazla zaman harcıyorlar”.

Aslında, video oyunları el becerilerinizi geliştirebilir, tepki zamanınızı keskinleştirebilir ve belirli görevlere odaklanmanızı sağlayabilir.

Oyun da cerrahlar için iyi bir “ısınma” egzersizi gibi davranabilir.

‘Sağa gitmek için sola hareket et’

Saied için, oyun oyunları onun konsantrasyonu ile ona yardımcı oldu.

“Eğer anahtar deliği ameliyatı örneğini alırsanız, gözleriniz bir ekrana odaklanır ve elleriniz yaptığınız şeyle eşzamanlı olarak hareket eder” dedi.

“Bu bir oyun konsolu ile futbol oynarken benzer bir senaryo. Elleriniz düğmelerin nerede olduğunu ve enstrümanı nasıl döndüreceğinizi biliyor.”

Sheffield Eğitim Hastanesi’nde anestezi ve yoğun bakım alanında çalışan bir kayıt görevlisi olan Rajin Chowdhury için oyun, onu “daha fazla daktilo” yapmasına yardımcı oldu.

Video oyunları, el-göz koordinasyonunu geliştirdiğini söyledi ve bir ekrana bakarak birçok işlem uzaktan gerçekleştirildi.

“Örneğin apandisektomide, kameranın karın içine sokulması nedeniyle, vücutta [vücutta] hareket ettirdiğinizde, görüntü üzerinde yukarı doğru hareket ettirdiğinizde, sağa hareket etmek istediğinizde sola hareket ettirmeniz gerekir.

“Sezgisel değil.”

‘Metinler daha hızlı tepki veriyor’

Fizyoterapist Ashley James, akıllı telefonların yaygın kullanımının öğrencilerin el becerilerini etkilediğini öne süren “çok, çok az kanıt” olduğunu söyledi.

“Oradaki araştırma yok” dedi. “Profesör Kneebone’un bir anlamı olmadığını söylemiyorum, ama sözünü bildiği otorite ve kesinlik, muhtemelen gerçeğe ya da herhangi bir kanıta dayalı değildir.”

James, yarısı sık sık cep telefonu ve yarım ışık kullanan 100 tıp öğrencisi üzerinde bir çalışmaya işaret etti.

James, “Araştırmacılar el becerisi açısından farklı bir şey bulamadılar” diyor. “Ama bu çalışmada test ettikleri başka bir şey tepki zamanıydı.

“Cep telefonu sık kullanılan metinleri iyileştirilmiş tepki süresine sahipti.”

Şöyle ekledi: “Sadece küçük bir çalışma. Şapkamı ona asmam ama cerrahın sonucuna varmamın tam tersi olmaz.”

‘Beceriler öğretilebilir’

Leeds’teki bir danışman cerrah, bir ameliyat sırasında bir doktorun Nintendo becerilerini bir yardım olarak göstererek işin nasıl yapıldığını anlattığı bir hikayeyi tweetledi.

Bu sırada, Kraliyet Koleji Koleji’nin başkan yardımcısı Susan Hill şöyle dedi: “Diğer nesillerle kıyaslandığında temas kurduğum tıp öğrencileri ya da genç doktorların maharetleri arasında büyük bir fark görmedim.

“Aslında, IT devriminden önce iyi eğitilmiş olsam bile, kendimi ustalaştırmak için bazı cerrahi teknikler bulmayı hatırlıyorum” dedi.

“Bir cerrahın doğal olarak düpedüz olması yararlı olabilse de, ameliyat için gerekli olan beceriler öğretilebilir. Cerrahi eğitimin çoğu, mükemmelleşinceye kadar kesme ve dikme gibi becerileri uygulamakla ilgilidir.

“Ayrıca, bireylerin ekranda geçirdikleri zamanlardan bazılarının, cerrah olarak çalışmalarında yararlı olabileceğini de kabul etmekte fayda var: Bir cerrahın teknolojiyle etkileşime girebileceği bir geleceğin başlangıcını, cerrahi robotlar olarak görüyoruz. ya da artırılmış gerçeklik, giderek daha önemli hale gelecektir. “

Pratik yapmak mükemmelleştirir

Edinburgh Üniversitesi’nden bir cerrahlık profesörü olan Profesör Steve Wigmore, araştırmanın anahtar deliği veya laparoskopik cerrahiyi yapmak için bilgisayar oyunlarının “iyi bir ısınma” olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Bence stajyerlerin kalitesi eğitimin kalitesine bağlı” dedi.

NHS cerrahı ve cerrahı profesörü Peter Brennan, İngiltere ve İrlanda için MRCS sınavının başkanlığını yapıyor – genç doktorların cerrah olmak için geçmesi gereken sınav.

Dedi ki: “Becerileri olduğunu düşünmezsek, insanların bu sınavı geçmesine izin vermeyeceğiz”.

Ve cerrah olmak isteyen tıp öğrencilerine, çoğu zaman “elleriyle iyi” oldukları için kariyer yolunu seçebileceklerini ekledi.

Birçok cerrah, uygulamanın hem şu andaki tıp öğrencileri için hem de daha eski nesiller için geçerli olan bir dikiş ve dikiş becerilerini geliştirmenin en iyi yollarından biri olduğunu söyledi.

Cerrah Bay Froghi’nin şaka yaptığı gibi, bugünün doktorları yaşlandıkça, “Bahçeciliğin yeni becerilerin kazanılmasına ve korunmasına katkıda bulunacağını düşünüyor musunuz?”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.